Co robić, gdy się martwisz?

Negatywne emocje są obecne w naszym życiu w takim samym stopniu, jak te pozytywne.
Problem w tym, że do pozytywnych emocji dajemy sobie prawo, pochwalamy je i często szukamy ludzi,  z którymi możemy je dzielić, często o nich opowiadamy.
Z negatywnymi emocjami radzimy sobie trochę inaczej…
W sytuacjach, gdy nie wybuchają gwałtownie – często nie chcemy ich zauważać, dopuszczać do świadomości, spychamy je w najgłębsze miejsca umysłu, a one i tak potrafią ujawnić się w najmniej odpowiedniej chwili, popsuć nam plany i spowodować, że nasze problemy zamiast się rozwiązać – tylko się komplikują.
Z negatywnymi emocjami nie zawsze radzą sobie osoby dorosłe, a co dopiero powiedzieć o dzieciach?
Jeśli dziecko nie ma w otoczeniu przykładów, jak postępować w trudnych chwilach, jak nauczyć się, zaakceptować, że czasem może nas także dopaść smutek, żal, rozczarowanie, niepowodzenie – to skąd ma wiedzieć, co wtedy zrobić, do czego sobie dać prawo, co i kiedy próbować zmienić samemu, a  kiedy zwrócić się o pomoc do kogoś innego?
Książka „Co robić gdy się martwisz. Poradnik dla lękliwych dzieci” pomaga nazwać i poukładać wiele dziecięcych lęków, strachów, trudnych emocji, zrozumieć ich znaczenie w życiu człowieka. Daje też wiele konkretnych propozycji rozwiązań trudnych sytuacji.
Uzupełnieniem są piękne ilustracje, obrazujące często nienazwane stany i myśli, uwrażliwiające na różnorodność trudnych emocji i punkt widzenia dziecka, które pomogą także rodzicom zrozumieć dziecięce lęki i znaleźć wspólnie odpowiednie rozwiązanie.

Książka napisana przez autorkę Dawn Huebner, psychologa klinicznego, zawiera wiele technik samopomocy w oparciu o podejście poznawczo-behawioralne, zapewniające możliwość ćwiczeń rodzica z dzieckiem na miarę jego indywidualnych potrzeb i możliwości.
Książka rekomendowana także przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne,
do kupienia  w księgarniach i w internecie, m.in. tu ->  Co robić, gdy się martwisz? Poradnik dla lękliwych dzieci.

 

Podziel się:
0
Otagowany , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.

  • Znajdź produkt w najlepszej cenie: