Szkolne kłopoty? – układaj puzzle

puzzle I Love 2 dedRozsypanki, puzzle, układanki, klocki, tangramy – różnorakie, fantazyjne zabawki, formy „rozproszone”, które aż same proszą się, żeby je poskładać w całość…
Niedoceniane, niepozorne – a mimo to, od pokoleń pomagają uczyć porządku, kolejności, grupowania, kategoryzowania, choć mało kto w taki sposób o nich myśli.

Dzięki różnym poziomom skomplikowania, znakomicie spełniają rolę trenerów cierpliwości, wytrwałości, spostrzegawczości; są rewelacyjnym narzędziem przy nabywaniu umiejętności koncentracji uwagi – tak potrzebnej uczniom w szkolnej ławce!
Układania puzzli od wczesnych lat, przygotowuje dzieci do nauki szkolnej, ćwiczy umiejętność precyzyjnego dostrzegania różnic między podobnymi formami i kolorami – co na późniejszych etapach edukacji, pomaga w nauce poprawnego rozróżniania liter, cyfr i figur  (tzw. analiza i synteza wzrokowa). Umiejętność ta jest szczególnie ważna dla dzieci, u których mogą wystąpić tzw. specyficzne trudności w nauce, jak dysleksja, dysgrafia, dysortografia.puzzle

Ponadto puzzle rozwijają znakomicie umiejętności wizualno – przestrzenne, potrzebne w matematyce, usprawniają koordynację wzrokowo – ruchową. Założona od początku ilość elementów w konkretnym zestawie, pozwala z łatwością określić cel zadania i przewidzieć efekt końcowy. Kształtuje to w dziecku zdolność samomotywacji, niezbędną do wytrwania w postanowionych zamiarach oraz gwarantuje zauważalny sukces, rozwijając bardzo ważną cechę, jaką jest poczucie własnej  skuteczności.

W świecie dorosłych, puzzle także sprawiają wiele radości, pozwalając oderwać się od codziennych spraw do załatwienia i zapewniając aktywny relaks, bywają także użytecznym narzędziem podczas szkoleń czy zabaw zespołowych.
Wszelkie układanki cieszą się od wieków ogromną popularnością na całym świecie, nie tylko ze względu na korzyści intelektualne i rozrywkowe. Dziś różnorodność i oryginalność wzorów może także zaspokoić wygórowane potrzeby estetyczne, dorównując atrakcyjnością niejednym dziełom sztuki, pozwalając na tworzenie niezwykłych kolekcji.

Autor:  Dedukacje.pl

Podziel się:
0
Otagowany , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

  • Znajdź produkt w najlepszej cenie: