Naucz swoje dziecko myśleć

E.de Bono-okładka2Autor w swoim wprowadzeniu napisał:
„Przekonanie, że inteligencja i myślenie to jedno i to samo, doprowadziło do dwóch katastrofalnych wniosków w systemie nauczania:
1. że nic nie trzeba robić dla uczniów zdolnych, bo sami nauczą się myśleć sprawnie i skutecznie (…)
2. Że nic nie można zrobić dla uczniów mało zdolnych, bo i tak nigdy prochu nie wymyślą(…)

Zależność między inteligencją a myśleniem można porównać do zależności między autem a jego kierowcą. Można fatalnie prowadzić wspaniały, mocny wóz. Można świetnie prowadzić słabszy samochód. Moc silnika to jedynie potencjał samochodu, tak jak inteligencja to tylko potencjał umysłu. To umiejętności kierowcy decydują o tym, w jakim stopniu wykorzystana będzie moc silnika. To umiejętność myślenia człowieka decyduje, w jakim stopniu wykorzystana zostanie jego inteligencja.”

W kolejnych rozdziałach czytelnik poznaje różnice między informacją a myśleniem,
– dowiaduje się, co to jest „zmiana biegów” w myśleniu,
– po co nam ToLoPoSoGo i jak gwarantuje podjęcie dobrych decyzji w różnych sytuacjach życiowych,
– jakie zachowania sprzyjają usprawnianiu pracy umysłu,
– czym jest myślenie kreatywne, a czym myślenie krytyczne,
– jak zapewnić sobie zdobywanie nowych umiejętności myślenia podczas zabawy,
– na czym polega metoda „myślowych kapeluszy”.

E.de Bono MyślenieKsiążka jest rewelacyjnym „podręcznikiem-ściągą” dla wychowawców, nauczycieli XXI wieku, którzy mają świadomość, że obecny system nauczania „wypełniania testów” nie wystarczy, aby spod ich skrzydeł wyfrunęli artyści, naukowcy i odkrywcy. Każda kolejna strona stanowi skarbnicę pomysłów do pracy z dziećmi i młodzieżą, gotowych do wykorzystania na zajęciach w szkole i na wakacjach.
Lektura jest także znakomitym przewodnikiem dla ambitnych rodziców, którzy samodzielnie i przez zabawę chcą uczyć się ze swoimi dziećmi w domu, nie pozostawiają całej edukacji wyłącznie szkole, nie obawiają się dociekliwych pytań ze strony swoich pociech i wspólnego szukania odpowiedzi na wątpliwości.
Gry, ćwiczenia i praktyczne zadania na porządkowanie i efektywne wykorzystywanie własnych zasobów intelektu, zabawy będące jednocześnie znakomitym pretekstem do twórczego spędzania czasu.

 Edward de Bono „Naucz swoje dziecko myśleć”, Świat Książki, 1995.

Autor jest psychologiem, uznawanym obecnie za jednego z najważniejszych badaczy, zajmujących się procesem myślenia. Inne dostępne książki tego autora:

1. Dziecko w szkole kreatywnego myślenia. (omawiająca metodę 6 myślowych kapeluszy)

2. Mieć piękny umysł.

3. Umysł kreatywny. 62 ćwiczenia rozwijające intelekt.

4. Myślenie lateralne.  (omawiająca tajniki tzw. myślenia równoległego)

„Wysiłki Edwarda de Bono na rzecz kształtowania umiejętności myślenia można zaliczyć do najważniejszych przedsięwzięć realizowanych obecnie na świecie.” George Gallup

 Autor: Dedukacje.pl

Podziel się:
0
Otagowany , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

  • Znajdź produkt w najlepszej cenie: