Kostka Rubika

To niezwykle ciekawa, intrygująca zabawka, znana niemal na całym świecie i od lat zdobywająca rzesze nowych fanów, dla której powstało wiele specjalistycznych publikacji, kursów, stron internetowych,  z poradami i instrukcjami rozwiązań. Skupia do dziś swoich miłośników w klubach i stowarzyszeniach, dla niej organizowane są na świecie różnorakie zawody i konkurencje, np. w szybkości układania, w układaniu z zamkniętymi oczyma, w układaniu jedną ręką.

Kostka, skonstruowana przez Erno Rubika w latach 70-tych XX wieku, bardzo szybko zawojowała świat i stała się inspiracją do tworzenia kolejnych tego typu form. Po sukcesie mf8kostki o wymiarach 3×3, powstały również sześciany o wymiarach 4×4 (Petera Sebesteny) – tak zwana „zemsta Rubika”, 5×5 (Udo Krell) – wersja „profesorska” czy 12×12. Dziś jest dostępna w wielu odmianach, nie tylko jako kolorowy wielościan, ale także w formie jednobarwnej bryły, kuli, piramidy lub w ekskluzywnych wersjach nieregularnych.

moyu77Kostka doskonale kształtuje wyobraźnię przestrzenną, spostrzegawczość, wspomaga koncentrację, uczy logicznego myślenia i przewidywania kolejnych kroków.

Ze względu na stopień skomplikowania, układanie wymaga cierpliwości, wytrwałości, rozwija także pamięć motoryczną, czyli zdolność zapamiętywania ruchów ciała (palców). Ponieważ zabawa bryłami polega na intensywnej pracy rąk, kostka może stanowić znakomite narzędzie rehabilitacyjne, doskonalące zręczność i precyzję dłoni dla osób po urazach narządu ruchu lub mózgu, a także dla przedszkolaków jako przygotowanie dłoni niezbędne do nauki pisania.
Kostka jako bryła i unikalny układ elementów względem siebie, stała się fascynującym modelem geometrycznym w środowiskach naukowych, stanowiąc źródło wiedzy i pole doświadczeń w naukach matematycznych, fizycznych czy w obszarze nowych technologii.

6kost 3znwZazwyczaj kostki są układane wyłącznie przez jedną osobę, jednak powstał specjalny model, skonstruowany tak, aby służyć do zabawy w grupie, angażując w układanie wiele osób i dając możliwość zespołowego łamania głowy. Można to zobaczyć na filmie: Rubik’s Revolution.

>> Inne propozycje łamigłówek bez prądu możesz znaleźć  TU

Kostka Rubika i inne to doskonały gadżet do zabaw w podróży, podczas długiego oczekiwania czy jako pomocny drobiazg angażujący umysł w sytuacjach stresowych.

Autor: Dedukacje.pl

Podziel się:
0
Otagowany , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

  • Znajdź produkt w najlepszej cenie: