Co ważnego mówi Mały Książę?

…W pierwszych słowach, kilkadziesiąt lat temu, autor napisał:Maly_Ksiaze

” Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi. Choć niewielu z nich o tym pamięta”.

„Mały Książę” to opowieść o chłopcu, który spadł z innej planety na Ziemię i tu spotkał dorosłego,  któremu swą dziecięcą naiwnością i dociekliwymi pytaniami na temat rzeczy oczywistych, przypomniał o najważniejszych wartościach w życiu.

Większość dorosłych zna tę literaturę jeszcze ze szkoły podstawowej, jednak za każdym następnym razem, czytając tę historię, odkrywa się w niej coś zupełnie innego. Przemawia do nas inny fragment, dostrzegamy nowe detale, odmienne słowa i zdania trafiają do naszej duszy, uderzając nas swoją prostotą i obrazowością, a zarazem zachwycając głębią myśli i przenikliwym spojrzeniem na wrażliwość i uczucia drugiej osoby.

To doskonała lektura do czytania w domu, rodzinnie; do tego, aby wspólnie opowiedzieć dziecku o tym, co w życiu jest naprawdę istotne, co czyni nas wartościowymi i godnymi zapamiętania ludźmi, wreszcie-czym się kierować, wybierając drogę postępowania w gąszczu codziennych wydarzeń, aby decyzje przyniosły nam szczęście i spełnienie.

Ta swoista, trochę filozoficzna baśń, zwraca uwagę na to, jak wieloma niepotrzebnymi sprawami się zajmujemy, pomijając te, które się naprawdę liczą; jak dorośli kształtują ” poważny ” świat i jak łatwo wtedy zapominają, że „…dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”, że jesteśmy odpowiedzialni za to, co oswoiliśmy.

Napisana i wydana po raz pierwszy w 1943r. niewielka książeczka francuskiego pilota, nie traci do tej pory swej aktualności, a lekka, sprzyjająca pracy wyobraźni, forma, pozwala nam zrozumieć i zapamiętać, co w życiu ma prawdziwe znaczenie.
Powinna obowiązkowo znaleźć się w każdej biblioteczce inteligentnego człowieka.

Antoine de Saint-Exupery, „Mały Książę”, z ilustracjami autora, przekł.Jan Szwykowski
Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa, wyd.pol. od 1947r. wielokrotne

Autor: Dedukacje.pl

Podziel się:
0
Otagowany , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

  • Znajdź produkt w najlepszej cenie: